Osoby, które po raz pierwszy zostają rodzicami, mogą po prostu oszaleć zalane nowymi nazwami odzieży niemowlęcej, które nic im nie mówią! Poza tym, często zupełnie nie mają pojęcia, czego będą potrzebować w pierwszych dniach dziecka i w jakiej ilości… Jeśli jesteś jedną z tych osób, które próbują po raz pierwszy ogarnąć „co jest co” – to małe kompendium wiedzy jest właśnie dla Ciebie.

  • Body (bodziak)

Body to taka koszulka dla niemowląt – różni się od zwykłej koszulki przede wszystkim tym, że jest zapinane w kroczku, dzięki czemu plecki niemowlęcia są zawsze przykryte, bez względu na to, jak bardzo wierci się w czasie snu czy zabawy. Podobnie, jak w koszulkach mamy rozróżnienie na body z krótkim oraz z długim rękawem, czy też na ramiączkach, które ubiera się dziecku w zależności od temperatury.

Body długi rękaw

Body krótki rękaw

Możecie też spotkać „body kopertowe”, które jest bardzo wygodne zwłaszcza dla noworodków, ponieważ jest zapinane na całej wysokości i nie trzeba przekładać go przez główkę. Sformułowanie kopertowe wzięło się stąd, że body na brzuszku ma część podkładaną tak, aby na zapięciu szczelnie chronić maluszka.

Body kopertowe niemowlęce

 
 
  • Bodosukienka

Bodosukienka to taka niemowlęca hybryda – body, które ma doszytą od góry spódniczkę, dzięki czemu wygląda jak sukienka i jest świetnym rozwiązaniem na lato dla dziewczynek.

  • Pajacyk

Pajacyk to jedno z najwygodniejszych ubranek dla dziecka oraz dla rodziców. Stanowi strój jednoczęściowy, który można, w zależności od potrzeb ubrać bezpośrednio na nagie ciałko lub na body. Pajacyk ma długie rękawy oraz długie nogawki. Tradycyjne pajacyki mają również zakryte stópki, co sprawdza się zwłaszcza u dzieci, które wyłącznie leżą. Bardziej nowoczesne rozwiązanie to pajacyk z odkrytymi stópkami, do którego można ubrać dodatkowo skarpetki. Czasem ten drugi typ nazywa się od angielskiego słowa romper – rampersem.

Pajacyki podobnie jak bodziaki są zapinane w kroczku lub na całej wysokości – z uwagi na to, że nie zawsze są ubierane bezpośrednio na skórę zapięcie nie ma zwykle formy kopertowej.

Pajacyk z zakrytymi stópkamiPajacyk bez stópek rampersPajacyk rozpinany

  • Rampers

Rampers to taka swoista nowinka na rynku ubrań niemowlęcych. Jest jednoczęściowym strojem na lato – w skrócie można powiedzieć, ze to body z nogawkami. Rampersy również są spotykane w wersjach zapinanych wyłączenie w kroczku lub na całej wysokości.

Rampers bez zapięcia

  • Śpiochy – śpioszki

Śpioszki można przyrównać nieco do spodenek-ogrodniczek. W tej niemowlęcej wersji spodenki są zwykle bawełniane, zapinane na napy w kroczku oraz na ramionach (napy lub guziki). Pod spód wkłada się zwykle body z długim rękawem lub bluzeczkę (albo kaftnik, czyli taką bluzeczkę zapinaną z przodu).

Śpioszki niemowlęce

  • Półśpiochy

Tutaj najprościej można powiedzieć, że są to spodenki połączone ze skarpetkami. Zwykle zakładane na body.

Półśpiochy niemowlęce

  • Tradycyjne ubrania

Wśród bardziej tradycyjnych części garderoby dla niemowlaków występują również: spodenki, bluzeczki, czapeczki, skarpetki.

 

Ubranka niemowlęce zapinane są zwykle na napy lub zamek błyskawiczny, aby maksymalnie ułatwić rodzicom częste zmiany ubioru. Niektóre dzieci mocno marudzą przy ubieraniu, dlatego warto docenić te wygodne, ekspresowe rozwiązania :)

Zamek błyskawiczny suwakZapinanie na napy