Czy znasz pierwsze wczesne objawy ciąży? Zobacz, czego możesz się spodziewać!

Czy jesteś w ciąży? Dowodem na to jest test ciążowy. Mimo to, zanim jeszcze Twój okres zacznie się spóźniać możesz podejrzewać  lub mieć nadzieję, że jesteś w ciąży. Poznaj pierwsze oznaki ciąży i odpowiedź na pytanie, dlaczego się pojawiają.

 

KLASYCZNE OBJAWY CIĄŻY

Najczęstsze wczesne oznaki i objawy ciąży mogą obejmować:

 • Brak krwawienia miesiączkowego. Jeśli jesteś w wieku rozrodczym i minął tydzień lub więcej od kiedy powinien zacząć się Twój okres a nic się nie dzieje – istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży. Jednak może być to również mylący symptom, jeżeli Twoje okresy nie są regularne.
 • Wrażliwe, bolące piersi. Zmiany hormonalne na wczesnym etapie ciąży mogą powodować wrażliwość i ból piersi. Dyskomfort prawdopodobnie zmniejszy się o kilku tygodniach, gdy Twoje ciało dostosuje się do tych zmian.
 • Nudności z wymiotami lub bez. Tzw. Poranne nudności, mogą wystąpić o każdej porze dnia i nocy. Często rozpoczynają się ok. miesiąc po zajściu w ciążę. Jednak niektóre kobiety odczuwają nudności wcześniej, a inne nie doświadczają ich przez całą ciążę. Chociaż przyczyna nudności w ciąży nie jest w pełni jasna, prawdopodobnie również wynikają one z nagłych zmian hormonalnych.
 • Częstsze oddawanie moczu. Może się okazać, że oddajesz mocz częściej niż zwykle. Ilość krwi w Twoim ciele wzrasta w czasie ciąży, powodując, że nerki pracują szybciej.
 • Zmęczenie. We wczesnej ciąży wysoki poziom progesterony sprawia, że możesz czuć się naprawdę senna. W dodatku Twój organizm wykonuje wzmożoną pracę przygotowując miejsce do wzrastania dla dziecka, w związku z czym potrzebujesz więcej witamin i minerałów. Ich niedobory również mogą wpływać na odczuwane zmęczenie.

INNE NIESPECYFICZNE OBJAWY CIĄŻY

Inne nieoczywiste i niepewne oznaki ciąży, które mogą wystąpić w pierwszym trymestrze to:

 • Wahania nastroju. Zalew hormonów we wczesnej ciąży może sprawiać, że będziesz łatwo się wzruszać, będziesz na przemian marudna i płaczliwa oraz w świetnym humorze.
 • Wzdęcia. Zmiany hormonalne we wczesnej ciąży mogą też powodować wzdęcia podobne do tych przedmiesiączkowych.
 • Niewielkie plamienie. Czasem pierwszą oznaką ciąży jest niewielkie plamienie związane z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy, zwane plamieniem implantacyjnym. Zapłodnione jajeczko przyczepia się do ściany macicy ok. 10-14dni po zapłodnieniu. Plamienie może więc pojawić się w okresie menstruacji, jest ono jednak o wiele mniejsze i krótsze, trwa zaledwie kilka godzin i zwykle ma lekko różowy lub brązowy kolor. Doświadcza go jednak wyłącznie co czwarta kobieta, u większości implantacja zarodka przebiega bezobjawowo.
 • Skurcze. Niektóre kobiety odczuwają lekkie skurcze w pierwszym okresie ciąży, które również można pomylić ze zbliżającym się okresem.
 • Zaparcia. Zmiany hormonalne mogą sprawić, że układ trawienny będzie pracował nieco wolniej i pojawią się zaparcia.
 • Awersje do jedzenia. W czasie ciąży, może zmienić się Twoje postrzeganie zapachów i smaków. Niektóre kobiety, uważają, że kawa robi się kwaśna, będziesz też bardziej wyczulona na zapach produktów, które nie są już świeże.
 • Zatkany nos. Zwiększony poziom hormonów może powodować również obrzęk, wysychanie i krwawienie z błon śluzowych nosa. Może pojawić się efekt zatkanego nos lub katar.
 • Uczucie metalicznego posmaku w ustach. Zwiększone ukrwienie wszystkich błon śluzowych może sprawić, że będziesz czuć metaliczny posmak w ustach.

CZY NAPRAWDĘ JESTEŚ W CIĄŻY?

Niestety wiele z powyższych oznak i objawów może pojawić się nie tylko w ciąży. Niektóre mogą wskazywać również na choroby lub zbliżający się okres. Możesz również być w ciąży, a nie odczuwać większości z tych objawów! Jeśli jednak Twoja miesiączka się spóźnia i zauważyłaś niektóre z nich, zrób test ciążowy lub skontaktuj się z lekarzem. Jeśli wynik test jest pozytywny – umów się na wizytę u lekarza, aby go potwierdzić. Im szybciej Twoja ciąża zostanie potwierdzona, tym szybciej zaczniesz opiekę prenatalną. Lekarze zadbają o to, abyście Ty i Twoje dziecko przeszli przez ciążę w jak najlepszym zdrowiu.