Przedstawiamy historię Filipka, oczami jego rodziców:

Filipek urodził się 11 lipca 2020 roku i otrzymał upragnione 10 punktów w skali Apgar. Jest całym naszym światem. Wyczekiwane, ukochane dziecko. Zdrowe.

A przynajmniej dane tak nam było myśleć do drugiego miesiąca jego życia. Niestety diagnoza z badań genetycznych okazała się najgorszą z możliwych. Filipek choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Jest to choroba, w której z powodu wady genetycznej obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni. Brak impulsów nerwowych prowadzi do uogólnionego osłabienia i postępującego zaniku mięśni.

Rdzeniowy zanik mięśni to bardzo ciężka choroba, której po wystąpieniu objawów nie da się całkowicie wyleczyć. Jednak można zatrzymać postęp choroby poprzez leczenie i codzienną rehabilitację. Dodatkowo maluszek ma problemy z oddychaniem i musi być wentylowany przez respirator. Oddycha samodzielnie, jednak respirator mu to ułatwia oraz poprawia wydolność płuc.
Za okazaną pomoc, zrozumienie i życzliwość jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy zechcą przekazać 1% podatku na leczenie i rehabilitację naszego syna Filipka.
Dla Filipka prowadzone są również zbiórki na leczenie, sprzęty i rehabilitację.

Stowarzyszenie Omnibus:

https://omnibus.pless.pl/podopieczni/filipek-cholewa

Fundacja Siepomaga:

https://www.siepomaga.pl/filip-sma