• From birth 0+

  • Parameters

 

Kiedy na świat przychodzi maluszek tradycyjnie, podczas pierwszej wizyty, rodzina i znajomi przynoszą ze sobą drobne prezenty dla noworodka. Oprócz niezwykle przydatnych na tym etapie ubranek  i pieluszek, stawiamy również na zabawki. Wybór wydaje się jednak nieoczywisty.

W głowie pojawia się pytanie -  jakie zabawki sprawdzą się dla noworodka?

Przez pierwszy miesiąc noworodek dużo śpi, a kiedy tego nie robi potrzebuje przede wszystkim bliskości rodziców. Jednak nawet w krótkich chwilach przebudzenia zaczyna już obserwować i poznawać otaczający go świat.

W pierwszym miesiącu życia najlepiej sprawdzą się zabawki wykonane w kontrastowych kolorach. Dziecko nie widzi od razu wyraźnie wszystkich barw, dlatego najbardziej zaciekawią go właśnie takie kontrastowe elementy. Sprawdzą się zabawki w czarno-białe pasy, kropki i wzorki. Dość szybko dziecko widzi również wyraźny kolor czerwony. Również inne kolory mogą zaciekawić Maluszka, pod warunkiem, że będą wyraźnie odznaczać się od innych kształtów. Fajnie sprawdzą się czarno-białe zawieszki, kontrastowe karty czy książeczki kontrastowe.

Nie warto jednak kupować wielu zabawek na pierwszy miesiąc życia dziecka, ponieważ wtedy może je ono wyłącznie obserwować. Znacznie bardziej będzie je wówczas interesowała twarz mamy czy taty i to im będzie poświęcać największą uwagę.

Już w drugim miesiącu życia dziecko coraz lepiej widzi i słyszy. Ważne jest, aby nie przytłoczyć go w tym czasie nadmiarem wrażeń. Zabawki powinny być dość proste, o powtarzalnych kształtach lub delikatnych kolorach, nie powinny wydawać głośnych i gwałtownych dźwięków. Warto pomyśleć o tym, aby pierwsze grzechotki były delikatne i miały kształt pozwalający na łatwe uchwycenie w rączkę. Dziecko zainteresuje się też małymi i prostymi gryzakami, które już w czwartym miesiącu zaczną służyć mu do ukojenia swędzenia i bólu, związanego z wyżynaniem się pierwszych ząbków.

Dobrym prezentem dla noworodka może też okazać się maskotka- przytulanka z zawieszką do smoczka. Będzie fajnym towarzyszem spacerów i pomoże rodzicom zawsze wiedzieć, gdzie znajduje się smoczek.

 

Świetnym i praktycznym prezentem dla noworodka będzie również szumiący miś, który będzie przypominał mu dźwięki z łona mamy. Biały lub różowy szum, pomagają również odciąć się od innych dźwięków otoczenia i spokojnie zasnąć. Są przy tym bezpieczne dla rozwoju dziecka.