Jeżeli weszłaś właśnie w drugi trymestr ciąży to jesteś prawdopodobnie w najlepszym dla Twojego samopoczucia jej etapie. Przeczytaj krótki skrót o tym, co czeka Cię w następnych miesiącach.

Jak bardzo rośnie dziecko w drugim trymestrze?
Drugi trymestr obejmuje czwarty, piąty i szósty miesiąc ciąży, czyli od 14 do 27 tygodnia. Na początku tego okresu dziecko ma około 8-9cm i jego narządy są jeszcze bardzo delikatne. Na końcu drugiego trymestru dziecko będzie miało już około 37cm! Sama widzisz, że to bardzo intensywny okres jego wzrostu. Z tego powodu z pewnością Twój ciążowy brzuszek, nawet jeśli dotychczas był niemal niezauważalny, zacznie mocno się zmieniać.

Wielkość Twojego dziecka w każdym tygodniu do około 10-tego tygodnia zmieniała się prawdopodobnie w stałych widełkach, ponieważ na początkowym etapie większość zarodków rośnie w podobnym tempie – dlatego to na samym początku ciąży ustala się tzw. termin porodu z USG. Teraz przestań przejmować się tym, w jakim tempie rośnie maleństwo – może mieć swoje skoki wzrostu w niektórych tygodniach i niemal nie rosnąć w innych.

Energia w drugim trymestrze
Mimo, że to czas tak intensywnego wzrostu większość kobiet czuje się w tym okresie bardzo dobrze. Mdłości przestają dokuczać, a ciągłe zmęczenie może zastąpić przypływ energii życiowej. Nawet jeśli Twój drugi trymestr przypadnie na ponure miesiące zimowe to z pewnością znajdziesz wiele radości w obserwowaniu swojego ciążowego brzuszka. Zwłaszcza, że w tym okresie zaczniesz z pewnością odczuwać ruchy swojego dziecka i jego obecność w Twoim życiu stanie się dosłownie namacalna!

Twoja waga w drugim trymestrze
Zastanawiasz się, jaka jest norma przyrostu wagi przypadająca na ten trymestr? To bardzo dobrze, że chcesz to kontrolować, ważenie się regularnie to jeden z nawyków, których powinnaś nabrać w ciąży. Pamiętaj jednak, że, biorąc pod uwagę, jak intensywnie dziecko rośnie w tym okresie, nie powinnaś się głodzić, bo „przytyłaś za dużo”. Zwróć jednak koniecznie uwagę na produkty, które wybierasz i staraj się, żeby Twoja dieta była zbilansowana, bogata z owoce, warzywa i inne zdrowe produkty. Z pewnością będziesz miała w tym trymestrze spory apetyt, więc powtrzymaj się przed jedzeniem dużych ilości słodkich i słonych przekąsek. Postaw na konkretne posiłki!

Jeśli chodzi o przedziały, ile powinnaś przytyć przez całą ciążę to punktem wyjściowym zawsze będzie Twoja waga, a właściwie wskaźnik BMI sprzed ciąży.

Jeżeli Twoja waga przed ciążą była prawidłowa (BMI poniżej 25) to możesz przez całą ciążę przytyć nawet 15-18kg.

Jeżeli masz nadwagę nie powinnaś przekroczyć 10kg.

Waga z drugim trymestrze na pewno więc zwiększy się o kilka kilogramów, za standard na tym etapie przyjmuje się przybieranie ok. 0,5-0,7kg tygodniowo. Niektóre kobiety przybierają na wadze już w pierwszym trymestrze, inne zaczynają dopiero w drugim. Podobnie jak Twoje dziecko, Ty również możesz zmieniać się w swoim tempie i nie powinnaś porównywać się z koleżanką, która rodziła kilka miesięcy temu.

Pamiętaj, że to ogólne wytyczne, których nie należy trzymać się sztywno, ponieważ każdy organizm i każda ciąża są inne. Jeśli jednak zauważysz, że Twoja masa przyrasta bardzo szybko, skonsultuj to z lekarzem. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być cukrzyca ciążowa, a to choroba, przy której należy jeszcze staranniej przestrzegać diety, z uwagi na zdrowie zarówno Twoje, jak i rosnącego w Twoim brzuszku dziecka.

Pierwsze ruchy dziecka
Wyczuwanie pierwszych ruchów dziecka to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników: Twojej budowy ciała, wrażliwości na tego typu bodźce, znajomości swojego ciała, położenia łożyska (jeśli jest na przedniej ścianie ruchy mogą być odczuwane później i słabiej), temperamentu ruchów Twojego Maluszka. Czasem może też zależeć od tego, ile czasu masz na wsłuchiwanie się w swój organizm. Mama, która intensywnie pracuje w drugim trymestrze może wyłapać pierwsze ruchy swojego dziecka znacznie później niż ta, która spędza więcej czasu w spokojnym domu i może posłuchać swojego organizmu. Najwięcej kobiet wskazuje, że pierwsze ruchy wyczuło około 18 tygodnia ciąży, ale są zarówno takie, które pierwsze muśnięcia poczuły w 14 tygodniu, jak i takie, które nie poczuły dziecka aż do 22 tygodnia. Nie martw się,  jeśli jesteś w tej drugiej grupie. Dopiero po 22 tygodniu, jeśli masz wątpliwości, zapytaj lekarza o brak odczuwanych ruchów. Pamiętaj też, że pierwsze muśnięcia są naprawdę delikatne i czasem łatwo pomylić je z naturalnymi ruchami perystaltycznymi w Twoich jelitach. Niektóre mamy opisują je jako bulgotanie czy trzepotanie motyla. Na pierwsze kopniaki czas przyjdzie na pewno nieco później. (I całe szczęście, bo to ten poziom ruchów, który wcale nie musi być taki przyjemny!).

Zawroty głowy
Chociaż w drugim trymestrze większość uciążliwych dolegliwości znika, to jeden z tych, które mogą być ciągle uciążliwe. Zwłaszcza, jeśli długo stoisz w kolejce w dusznym sklepie albo szybko zmienisz pozycję. Zawroty głowy w ciąży są naturalnym objawem i dotyczą większości kobiet. Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze, wysokie stężenie progesteronu w Twoim organizmie powoduje rozluźnienie mięśniówki naczyń krwionośnych oraz ich rozszerzenie. Dzięki temu, więcej krwi dociera do Twojego dziecka, co jest dla niego bardzo korzystne. Dla Ciebie oznacza to jednak obniżone ciśnienie tętnicze i gorsze dotlenienie mózgu.

Po drugie, Twoja rosnąca macica powoduje ucisk na naczynia krwionośne, co również może skutkować zawrotami głowy.

Inne możliwe powody zawrotów głowy w ciąży to niskie stężenie glukozy (jedz częściej i postaraj się mieć ze sobą jakąś drobną przekąskę, jeśli to Twój powód to przegryzienie batonika zbożowego czy suszonych owoców może Cię uratować od tej dolegliwości.) czy też odwodnienie (pij dużo płynów, zwłaszcza wody, a jeśli dużo się pocisz to pij jeszcze więcej!).

Kiedy już masz zawroty głowy to spróbuj skorzystać z jednej z poniższych wskazówek:

1. Jeśli jesteś w dusznym pomieszczeniu spróbuj wyjść na zewnątrz i się przewietrzyć albo, jeśli to niemożliwe, poproś kogoś o otwarcie okna i wpuszczenie świeżego powietrza.

2. Jeśli masz możliwość to połóż się na lewym boku i unieś nogi albo usiądź i włóż głowę między kolana.
3. Weź kilka głębokich oddechów i rozluźnij ciasne ubrania.

Jeśli zawroty głowy powtarzają się u Ciebie często, koniecznie powiadom swojego lekarza prowadzącego. Z pewnością zleci Ci morfologię krwi, aby sprawdzić, czy zawroty nie są objawem niedoborów żelaza. Nie przestawaj też zażywać witamin dla ciężarnych. Zapotrzebowanie na żelazo w drugim trymestrze jest bardzo duże.