Twoja Dziecko wreszcie przyszło na świat! Po dziewięciu miesiącach czekania, rozmyślań i przewidywań, jak to będzie, kiedy ta maleńka słodycz będzie w końcu w Twoich ramionach!

Prawdopodobnie nie przewidywałaś, że Twoje dziecko będzie miało podkrążone oczy i pomarszczoną skórę, ale wydaje się to logiczne, kiedy pomyślisz o tym, że spędziło długi czas w ciasnej, wilgotnej macicy, a następnie musiało przedostać się na świat równie ciasnym kanałem. Na szczęście dla Ciebie noworodek i tak jest najpiękniejszym stworzeniem na świecie, a z biegiem kolejnych tygodni będzie coraz ładniejszy i bardziej fotogeniczny.

Pamiętaj, aby celebrować wszystkie pierwsze uściski, karmienia, pierwsze dotyki skóry do skóry. To czas, aby połączyć się z nowym członkiem rodziny. Nie obawiaj się, jeśli uczucia miłości i przywiązania nie przyszły do Was automatycznie. Z biegiem czasu z pewnością zarówno Ty, jak i dziecko, pokochacie się bez pamięci.

 

Czego możesz się spodziewać w pierwszym tygodniu życia dziecka? Oto mała ściągawka.

W skrócie:

 

Sen

Dzieci do 3-4 miesiąca życia potrzebują ok. 14-17 godzin snu w ciągu doby, zwykle budzą się co 2-4 godziny, aby jeść.

 

Odruchy

Noworodki zwykle mają kilka podstawowych odruchów: odruch ssania, zaskoczenia i odruch korzeniowy.

 

Czy wiesz, że…

Dziecko straci na wadze po urodzeniu. Prawie wszystkie noworodki opuszczają szpital z wagą mniejszą niż ta, którą miały przy narodzinach.

 

Co będzie potrafiło Twoje dziecko w pierwszym tygodniu życia?

 Prawdopodobnie będzie w stanie na krótko unieść główkę. Będzie też potrafiło skupić się na obiektach, które znajdują się w odległości 20-40cm od jego główki. To oznacza, że będziecie mogli patrzeć na siebie wzajemnie, bo z pewnością poświęcisz dużo czasu na przyglądanie się swojemu maleństwu w tym i kolejnych tygodniach jego życia!

Najbardziej zauważalne będą pewnie wspomniane wyżej odruchy. Korzeniowy, który sprawi, że pogłaskane po policzku dziecko obróci się automatycznie w tą stronę, co pomoże mu zlokalizować pierś lub butelkę oraz odruch ssania – naturalny sposób na zapewnienie dziecku pokarmu.

Nie dziw się, jeśli Twoje dziecko niemal cały czas śpi. W pierwszych kilku tygodniach życia dziecko potrzebuje tego czasu, aby zregenerować się po męczącym porodzie (a myślałaś, że tylko Ty się zmęczyłaś!) W miarę upływu czasu okresy bezsenności dziecka będą coraz dłuższe. Wykorzystaj ten początkowy czas na własną regenerację.

 Jak duże są noworodki?

Przeciętny noworodek waży około 3,3kg i mierzy około 50cm. Twoje dziecko jest większe lub mniejsze? Nie martw się tym, ponieważ na świat przychodzą zarówno zdrowe kruszynki o długości 42cm, jak i duże bobaski, które mają 60cm.

Oto coś, czego możesz się nie spodziewać: Twoje dziecko straci na wadze po urodzeniu. Większość noworodków opuszcza szpital z wagą mniejszą niż ta, którą miały przy narodzinach. Tracą około 5%-10% swojej wagi urodzeniowej. Noworodki karmione piersią wracają do pierwotnej wagi około drugiego tygodnia życia, te które dostają mleko modyfikowane mogą osiągnąć tą wagę szybciej.

 

Co jest na porządku dziennym w obszarze zdrowia u noworodków?

Zastrzyki z witaminą K

Prawdopodobnie Twój maluch dostanie w szpitalu zastrzyki z witaminą K, które poprawiają krzepliwość krwi

Badania i szczepionki

Twojemu dziecku zostanie pobrana krew w celu zbadania różnych zaburzeń metabolicznych (prawdopodobnie lekarz pobierze ją z pięty dziecka). Dziecko może też dostać szczepionkę przeciwko zapaleniu wątroby typu B. Inne badania przesiewowe obejmują sprawdzenie serca i słuchu Twojego dziecka.

 Porady po porodzie

Teraz, gdy dziecko bezpiecznie przyszło na świat, zrozumiałe jest, że chcesz spędzić z nim każdą chwilę. Z uwagą obserwujesz, kiedy odpadnie pępowina, zastanawiasz się, kiedy i jak wymienić pieluszkę, dbasz o to, aby dziecku odbiło się po jedzeniu. Nie zapomnij jednak, żeby pomyśleć w tym czasie również o sobie!

 Co wpływa na wagę dziecka?

Co sprawia, że ​​Twoje dziecko waży więcej lub mniej niż noworodek w wózku obok? W grę wchodzi kilka czynników, w tym Twoja własna dieta i waga, zarówno przed, jak i podczas ciąży (jeśli masz nadwagę, możesz mieć cięższe dziecko; jeśli nie otrzymasz wystarczającej ilości składników odżywczych podczas ciąży, twoje dziecko może być mniejsze).

Inne czynniki, które mogą odgrywać rolę, to zdrowie w czasie ciąży; Twoja własna waga urodzeniowa (jeśli rodzice urodzili się nieduzi, prawdopodobnie ich dziecko będzie również niewielkie); czy twoje dziecko jest chłopcem czy dziewczynką (chłopcy są zwykle ciężsi); czy jest to twój pierworodny (zwykle są mniejsze niż kolejne dzieci); czy twoje dziecko jest bliźniakiem czy trojaczkiem (wieloraczki są zwykle mniejsz); oraz rasa dziecka (dzieci rasy białej są czasami większe niż niemowlęta afroamerykańskie, azjatyckie lub indiańskie).

  Wygląd Twojego dziecka

W początkowym etapie delikatne, puszyste włoski pokrywają niemal całe ciało dziecka (nie, nie urodziłaś małej małpki). Włoski te nazywane są lanugo lub meszkiem płodowym, wypadają w ciągu pierwszych kilku tygodni życia dziecka. Pierwsze włoski, które ma Twoje dziecko na głowie, prawdopodobnie zostaną zastąpione nowymi o zupełnie innej strukturze i kolorze. (Nie obawiaj się, jeśli oboje jesteście blondynami, że Twoje czarnowłose dziecko zostało zamienione w szpitalu). Na początku może też występować opuchlizna na narządach rodnych dzieci, co spowodowane jest zmianami hormonalnymi. Wszystko powinno się unormować w ciągu kilku tygodni.

Oznaki żółtaczki u noworodka

Żółtaczka to powszechny stan u dzieci, który powoduje że różowa skóra dziecka staje się żółta. Występuje u 60% wszystkich dzieci, zwykle pojawia się dwa do trzech dni po urodzeniu i trwa od tygodnia do 10 dni (czasami dłużej u wcześniaków).

W większości przypadków żółtaczka ustępuje sama (lub czasami z łagodnymi leczekami) bez żadnych skutków ubocznych. Chociaż nic nie można zrobić, aby zapobiec żółtaczce, ważne jest, aby zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze (zwłaszcza, że ​​stan może się nie rozwinąć do czasu, gdy przywieziesz dziecko ze szpitala) i w razie potrzeby zgłosić sytuację lekarzowi lub położnej. Żółtaczka często pojawia się najpierw na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na resztę ciała dziecka, w tym na białka oczu.

Dobrym sposobem na sprawdzenie czy dziecko ma żółtaczkę jest umieszczenie go w naturalnym świetle słonecznym i delikatne przyciśnięcie palcami czoła i nosa. (U dzieci o czarnej i brązowej skórze żółknięcie może być widoczne tylko na dłoniach i podeszwach stóp, więc sprawdź tam.) Jeśli skóra wydaje się żółta w miejscu, które przyciskasz, skontaktuj się z pediatrą. Lekarz prawdopodobnie będzie chciał zbadać twoje dziecko i pobrać próbkę krwi w celu ustalenia poziomów bilirubiny (enzymu wytwarzanego we krwi, gdy ciało rozkłada stare czerwone krwinki) we krwi.

Trudności mamy po porodzie

Około dwa do pięciu dni po porodzie, kiedy mleko dostaje się do piersi (wcześniej piersi wytwarzają siarę), piersi stają się zadziwiająco twarde - twarde jak skała, a raczej dwie skały. Dwie bardzo obolałe, bardzo bolące skały. Jeśli karmisz piersią,  obrzęk zmniejszy się prawdopodobnie w ciągu dwóch do trzech dni. Ale może też minąć kilka tygodni, zanim dziecko i piersi dostosują się do siebie i piersi będą produkować dokładnie tyle mleka, ile potrzebujecie.

Do tego czasu można podjąć pewne kroki, aby zminimalizować ból i dyskomfort:

 - stosowanie ciepłych okładów przed sesją karmienia i zimnych okładów po karmieniu

- odciąganie odrobiny mleka za pomocą pompki lub ręcznie

- delikatny masaż piersi

- częste karmienie dziecka (co dwie do trzech godzin) – to sposób, który działa najlepiej.