Urodziłaś, ale jeszcze nie skończyłaś jeść dla Waszej dwójki – oto wskazówki, jak powinnaś się odżywiać, aby zapewnić dziecku zdrowy mleczny obiad (i śniadanie, i kolację, i wszystkie inne przekąski…)

Masz już dosyć ciągłego pilnowania, co jesz i w jakiej ilości? Z pewnością z przyjemnością odbierzesz fakt, że w czasie karmienia piersią możesz pozwolić sobie na więcej niż w czasie ciąży.

Chociaż mówi się, że „jesteś tym, co jesz” to na szczęście – Twoje mleko nie jest tym samym, co zjadasz J

Podstawowe połączenie tłuszczu, białka i węglowodanów mleka kobiecego nie jest bezpośrednio zależne od tego, jakie pokarmy i napoje wprowadzasz do swojego organizmu.

Nawet kobiety, które nie są idealnie odżywione, mogą dobrze karmić swoje dzieci, ponieważ jeśli mama nie spożywa wystarczającej ilości składników odżywczych do produkcji mleka, jej organizm będzie korzystał z własnych zapasów, aby napędzać produkcję mleka. Dla Twojego zdrowia warto jednak, abyś wciąż dążyła do jedzenia dużej ilości pokarmów bogatych w składniki odżywcze oraz unikała tych mniej zdrowych. Dobra wiadomość: wiele Twoich ulubionych pokarmów wraca do menu!

Ile kalorii potrzebujesz podczas karmienia piersią?

Karmienie piersią nie powinno prowadzić do wyczerpania zapasów składników odżywczych w Twoim organizmie. Byłoby to bardzo ryzykowne dla Twojego zdrowia i mogłoby również spowodować potencjalnie zakłócenia w wytwarzaniu mleka dla Dziecka.  Generalnie, podczas karmienia piersią Twoje ciało spala około 300-500 kcal więcej każdego dnia.

Jeżeli przytyłaś w czasie ciąży trochę więcej niż oczekiwałaś, a teraz odżywiasz się podobnie jak przed ciążą, prawdopodobnie ciało szybko spali ten dodatkowy zapas na produkcję mleka.

Co jeść podczas karmienia piersią?

Dobre odżywianie podczas karmienia piersią to nic innego jak spożywanie różnorodnych pożywnych pokarmów. Zróżnicowana dieta wpłynie częściowo na smak i zapach mleka, więc Twoje dziecko pozna różne smaki. Niektórzy uważają, że większe różnicowanie pokarmów matki w czasie karmienia mlekiem wpływa na późniejszą mniejszą wybredność dziecka, kiedy uczy się nowych pokarmów.

Jest jednak kilka pokarmów, których nadal powinnaś unikać:

 • Kofeina: 1-2 filiżanki kawy lub herbaty dziennie są z pewnością bezpieczne, jednak wypijanie wielu kaw może doprowadzić do tego, że Ty i Twoje dziecko będziecie czuć się rozdrażnieni, zmęczeni i bezsenni. Pamiętaj, że źródłem kofeiny jest nie tylko kawa, ale również herbata, niektóre napoje gazowane czy czekolada.
 • Ryby o wysokiej zawartości rtęci: te same wytyczne, które dotyczą bezpieczeństwa kobiet w ciąży, dotyczą w tej kwestii kobiet karmiących; unikaj takich ryb jak: rekin, rybamaślana, okoń, węgorz, płoć i dorsz.
 • Nabiał i mięso o wysokiej zawartości tłuszczu: chemikalia i pestycydy dłużej utrzymują się w tłuszczu zwierzęcym, dlatego najbezpieczniej jest sięgać po mięso o mniejszej jego zawartości.
 • Żywność wysokoprzetworzona – jej spożywanie odradzamy właściwie wszystkim J

 

Jakie pokarmy, których unikałaś w czasie ciąży możesz jeść ponownie podczas kamienia piersią?

Możesz już jeść surowe ryby (w tym sushi i ostrygi), niepasteryzowane miękkie sery, wędliny, różowe mięso. Możesz też od czasu do czasu wypić alkohol.

Alkohol kontra karmienie piersią

Nie możesz doczekać się nalania sobie od czasu do czasy kieliszka wina na koniec długiego dnia? Chociaż pewna ilość alkoholu przedostaje się do mleka matki, jest to znacznie mniej niż to, co pijesz. Alkohol jest więc dopuszczalny, z umiarem i przy zachowaniu pewnych wskazówek:

 • Najpierw karmisz, później pijesz. Staraj się, jeśli to możliwe, pić tuż po karmieniu, a nie przed nim. Najlepiej byłoby poczekać do kolejnego karmienia ok. czterech godzin, aby alkohol mógł się metabolizować.
 • Staraj się ograniczyć do maksymalnie kilku drinków w tygodniu. Umiar jest kluczem. Pamiętaj, że intensywne picie może powodować zmianę smaku i właściwości mleka, a co za tym idzie wpływać na zdrowie dziecka. Upośledza też Twoje funkcjonowanie, przez co nie jesteś w stanie właściwie zaopiekować się dzieckiem.
 • Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje mleko nie zawiera w alkoholu, lepiej to sprawdzić przed karmieniem. Na rynku są dostępne testy do mleka, które sprawdzają zawartość alkoholu (np. Milkscreen). Jeśli wynik wypadnie pozytywnie, lepiej nie karm dziecka z piersi. Warto na takie okazje odciągnąć wcześniej trochę mleka i przetrzymać w lodówce.

 

Jest kilka dodatkowych pokarmów, które powinieneś ostrożnie spożywać podczas karmienia piersią i potencjalnie całkowicie ich unikać. Zapytaj swojego pediatrę o następujące kwestie:

 • Uważaj na preparaty i herbatki ziołowe. Na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem, jeśli chcesz pić jakiekolwiek herbaty czy napary ziołowe w czasie karmienia piersią. Spokojnie możesz sięgać po zioła takie jak: mięta pieprzowa, malina, rumianek, czy dzika róża. Czytaj jednak uważnie etykiety, aby upewnić się, że mieszanka nie zawiera innych ziół.
 • Żywność nieekologiczna: minimalizuj w diecie ilość produktów o wysokiej zawartości pestycydów, hormonów, dodatków i konserwantów.

Na co zwrócić uwagę u dziecka podczas karmienia piersią

Podczas gdy większość dzieci z zapałem ssie mleko matki bez względu na zmiany w jego smaku, zdarzają się też jednak dzieci o mocno wybrednym podniebieniu. Reagują one zwykle negatywnie na najmniejszą nutę czosnku czy ostrych przypraw. Jeśli tak zdarzyło się w Waszym przypadku, postaraj się zabrać z diety drażniące dziecko aromaty.

Nie jest to co prawda poparte naukowo, jednak niektóre matki uważają, że część pokarmów wywołuje u dziecka gazy i dyskomfort. Jeśli Twoje dziecko jest z tych wrażliwych, unikaj jedzenia kapusty, brokułów, cebuli, kalafiora, fasoli czy brukselki. Mogą one powodować w brzuchu Twojego Malucha nieprzyjazne efekty, w tym kolki.

Niektóre mamy uważają, że dzieciom z problemom trawiennym pomaga wyeliminowanie kofeiny i nabiału z diety mamy. Pamiętaj jednak, że takie reakcje nie są oczywistością i być może Twoje dziecko wcale nie będzie reagowało na to, co jesz.

Od zjedzenia jakiegokolwiek pokarmu mija od dwóch do sześciu godzin, zanim ma on szanse wpłynąć na smak mleka mamy.

Jeśli Twoje dziecko jest wybredne i myślisz, że może mieć to związek z jakimś pokarmem, spróbuj wyeliminować go z jadłospisu na kilka dni i przekonaj się sama, jakie daje to efekty.

Alergie u dzieci karmionych piersią

Bardzo mały odsetek dzieci (ok. 2/3 na 100) ma prawdziwą alergię na pokarmy, które spożywają ich mamy. Najczęstszym problemem są: mleko krowie, soja, orzeszki ziemne, jaja, pszenica, orzechy. Oprócz rozdrażnienia i płaczu u takich dzieci występują inne, bardziej oczywiste objawy, takie jak:

 • Wymioty
 • Luźne (wodniste lub śluzowe) stolce, również podbarwione krwią
 • Brak przyrostu masy ciała
 • Egzema, pokrzywka, świszczący oddech, wydzielina z nosa lub duszności.

Jeżeli u Twojego dziecka wystąpią te objawy, koniecznie skonsultuj to z lekarzem! Ten zaleci z pewnością wyeliminowanie pewnych pokarmów z diety, aby sprawdzić, czy to one są sprawcami tego zła. Niektóre alergie są naprawdę poważne, pamiętaj jednak, że większość dzieci nie doświadcza ich przez mleko matki.